Telefon
WhatsApp

  • Rami Cuma Mah. Talimhane Cad. No:23/C 34055 Eyüpsultan/İstanbul
  • celal@mabed.com.tr.
  • 0(542) 632 20 27 - 0(212) 603 61 72
  • 0(212) 603 61 73
Asma Tavan Modelleri

Asma Tavan Modelleri

Asma Tavan Modelleri

Asma Tavan Modelleri

Asma tavan modelleri son zamanlarda birçok ev ve işyeri için önemli bir dekorasyon haline geldi. Dekorasyon deyince eskiden akla başka kriterler gelse bile gelişen teknoloji ve estetik anlayışı bir odanın her yanına yayıldı. Asma tavanların büyük bir dekor motifi haline geldiği günümüzde bir sürü çeşitte asma tavan bulunmaktadır. Asma tavan modelleri isimlendirilmesinde bazen kullanıldığı madde, bazen kullanılan maddenin şekli esas alınır.

 

Asma tavan modelleri oldukça fazladır. Asma tavanın oluşabilmesi için gerekli en önemli şey kablolar. Bu kablolar tavanın ana zeminin altına montaj edilir ve sökülebilir halde bulunmalıdır. Bahsi geçen bu alanda kabloların yanı sıra ses ve havalandırma sistemleri de kullanılabilir. Asma tavanın işlevleri bunlarla da sınırlı kalmamaktadır. Isınma işlevi için bile kullanılabilen asma tavanlar daha birçok hizmeti tek bir anda sunabilmektedir.

Alçıpan Asma Tavan Modelleri

Asma tavan modelleri arasında en çok kullanılan modellerden biri alçıpan asma tavan modelidir. Aslında adı kendisini ele veren bu yöntem de iki tarafa birden alçı uygulanır. Asma tavan yerleştirilip alçıpan sayesinde sabitlenir ve kullanıma sunulur. Oldukça pratik ve kullanışlı olan alçıpan asma tavan modeli dünya standartlarına da uygundur. Türkiye’de oldukça sık kullanılan alçıpan asma tavan dünya da oldukça yaygındır.

 

Alçıpan asma tavan modelinin maliyeti de oldukça uygundur. Birçok asma tavan modeline göre daha masrafsız olan alçıpan asma tavan basit birkaç işlem sonrası hazır hale gelir. Kısa bir süre içinde eviniz ya da işyeriniz için uygulanabilir hale gelen alçıpan asma tavan güzel bir işçilik ile mükemmel bir dekor haline gelebilir. Ev dekorasyonları için de oldukça sık tercih edilmesinin nedeni de kolay uygulanabilirliğidir.

Vektörel Asma Tavan Modeli

Asma tavan modellerinden biri de vektörel asma tavan modelidir. Vektörel asma tavan modelinde odanın tavan yüksekliği azaltılır. Ama bu yapılırken odanın hacimin küçülmemesi sağlanır. Oldukça zor bir işçiliği olan vektörel asma tavan modelinde iş tamamlandığında ortaya çıkan görüntü oldukça hoştur. Göze oldukça hitap eden asma tavan modellerinden biri olan vektörel asma tavan modelleri, özellikle işyerlerinde oldukça sık tercih edilir.

Taşyünü Asma Tavan Modeli 

Taşyünü asma tavan modeli bazalt taşından üretilen bir asma tavan modelidir. Bazalt taşının dövülüp toz haline gelmesi ile işleme başlanır. Bundan sonraki aşamada işin işine geri dönüşümden elde edilmiş atıklar ve bazı kimyasal maddeler girer. Ortaya çıkan madde beyaz renkli bir tavan oluşturur. Ama isterseniz rengin değiştirilmesi de mümkündür.

Taşyünü asma tavan modelinde insanları bazı yönleri ile endişeye düşürmektedir. Buradaki esas nokta sağlıktır. Kullanan bazı kimyasal maddeler ve bazalt taşı doğru kullanılmazsa insanda olumsuz etkiler yaratabilir. Bu yönüyle bazı insanları korkutan Taşyünü asma tavan modeli doğru bir şekilde hazırlanıp uygulandığı zaman oldukça sağlıklı bir hale gelebilmektedir. Usta bir işçilik ile bütün tehlikeden arınmak mümkündür.

Karolam Asma Tavan Modeli 

Karolam asma tavan modeli özellikle nemli bölgelerde oldukça sık tercih edilmektedir. Çünkü karolam asma tavan modeli neme karşı son derece dayanıklıdır. Ayırca kolayca temizlenebilir oluşu da tercih edilmesi için oldukça önemli bir nedendir. Yapım aşamasında ön kısmında vinil maddesi kullanılırken arka kısmında genellikle alüminyum folyo kullanılmaktadır.

Metal Asma Tavan Modeli

Metal asma tavan modeli oldukça kullanışlı bir modeldir. Özellikle ısı ve ses yalıtımı konusunda oldukça iş gören metal asma tavanlar bu özeeliği ile birçok kamu kurumunda tercih edilmektedir. Metal asma tavanları daha çok hastane, okul, belediye gibi binalarda kullanılır.

Baffle Asma Tavan
2023 Eylül 05, 10:48